• http://wss.info.pl/index.php/nasze-projekty?start=5


„Sołtysi są jedną z najstarszych, jeśli w ogóle nie najstarszą instytucją państwa polskiego od XIII po XX w.”

Zygmunt Zell


O referendum i długotrwałej suszy

Drukuj
Utworzono: 17 sierpień 2015 Odsłony: 5296

Ireneusz Niewiarowski,  senator, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów spotkał się dziś z konińskimi dziennikarzami, aby porozmawiać o referendum i  długotrwałej suszy. Poinformował, że Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów zostało zarejestrowane przez PKW, chce zachęcać do udziału w głosowaniu 6 września. Sama organizacja nie będzie wydawać oficjalnego stanowiska w sprawie poszczególnych pytań referendum. Senator poinformował jakie jest jego zdanie. Co do JOW-ów to nie jest w 100 procentach za 1-mandatowymi okręgami. Bardziej odpowiada mu system mieszany jaki funkcjonuje w Niemczech, broni on małe partie. Co do finansowania partii poinformował, że to PO zmniejszyła o połowę ich finansowanie. I co do ostatniego pytania dotyczącego kwestii podatkowych, podał, że to właśnie Senat zmienił w ustawie słowo podatnik na słowo strona.


- Referendum to forma demokracji, która będzie się coraz bardziej liczyła. 6 września wchodzi w życie ustawa o petycjach.  Z jeden strony nakłada ona obowiązki na samorządy, ale z drugiej strony stanowi o upodmiotowieniu obywateli.  Dlatego apeluję o udział w referendum – powiedział  Ireneusz Niewiarowski, prezes KSS.
Senator wydał dziś również stanowisko w sprawie długotrwałej suszy. Na terenie Wielkopolski pracują 122 komisje oceniające straty.
Całość stanowiska

Ireneusz Niewiarowski, senator RP, 17.08.2015 r.

Wobec długotrwałej suszy, w wyniku której nastąpiły znaczne szkody w uprawach zbóż, roślin okopowych, warzyw oraz pasz dla zwierząt hodowlanych niezbędne jest podjęcie działań rekompensujących prowadzącym działalność rolniczą, umożliwiających odtworzenie
i kontynuację prowadzonej produkcji rolnej poprzez:
• Dokonanie restrukturyzacji dotychczas zaciągniętych kredytów klęskowych poprzez rozłożenie ich spłaty na kolejne lata.
• Pilne uruchomienie nowych linii kredytów preferencyjnych na odtworzenie produkcji rolnej.
• Jak najszybsze ogłoszenie naboru wniosków w działaniu: przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych
i katastrof  w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 z uwzględnieniem czynnika znacznego zniszczenia plonu. 
• Przyspieszenie wypłaty przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dopłat obszarowych za 2015 r. oraz płatności rolnośrodowiskowych – wymaga zgody Komisji Europejskiej.
• Przyspieszenie wypłaty producentom rolnym zwrotu za sierpień 2015 r.  podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
• Podjęcie przez samorządy działań łagodzących skutki suszy poprzez zwolnienia, umorzenia lub odroczenia kolejnych rat płatności podatku rolnego.
• Wprowadzenie dotacji i bonifikat do cen zakupu kwalifikowanego materiału siewnego.
• Uruchomienie pomocy paszowej dla hodowców bydła i producentów mleka - wymaga zgody Komisji Europejskiej.
• Zrekompensowanie gminom z budżetu państwa skutków zwolnień i umorzeń podatku rolnego. 
• Zwiększenie puli środków finansowych dla gmin z przeznaczeniem na świadczenia pomocy społecznej z tytułu strat spowodowanych suszą w dochodach rodzin rolniczych. Pomoc socjalna.
• Wprowadzenie pomocy finansowej dla gospodarstw rolnych celem rekompensat poniesionych nakładów na odtworzenie produkcji rolnej oraz zabezpieczenie potrzeb bytowych rolników i ich rodzin.
• Realizację kompleksowego programu retencyjnego na terenach rolniczych umożliwiającego zachowanie bilansu wodnego pozwalającego na prowadzenie produkcji rolnej w okresach zagrożenia suszą.
Mała i średnia retencja. Deszczownie.