• http://wss.info.pl/index.php/nasze-projekty?start=5


„Sołtysi są jedną z najstarszych, jeśli w ogóle nie najstarszą instytucją państwa polskiego od XIII po XX w.”

Zygmunt Zell


O wiejskiej edukacji

Drukuj
Utworzono: 26 listopad 2012 Odsłony: 4950

Członkowie WSS, a także sołtysi, działacze, przedstawiciele organizacji z województwa wielkopolskiego wzięli udział w konferencji „Edukacja, komunikacja interpersonalna i promocja w odnowie wsi. Czego wieś potrzebuje” w Poznaniu. Organizatorem spotkania było Krajowego Stowarzyszenie Sołtysów.

KSS i WSS uczestniczy w targach już po raz czwarty. Tym razem wśród gości znaleźli się m.in. Tomasz Bugajski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Marek Zagórski, prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, a także sołtysi, lokalni działacze i przedstawiciele organizacji pozarządowych z całej Polski.

- Do tej pory dyskutowaliśmy o Funduszu Sołeckim, Odnowie Wsi, Leaderze. Dzisiejsza konferencja będzie poświęcona roli edukacji, a także wzajemnej komunikacji z wykorzystaniem nowych technologii – powiedział otwierając spotkanie Ireneusz Niewiarowski, senator, prezes KSS.

Dyskusję o roli edukacji otworzyła Maria Nowak ze Stowarzyszenia ,,Z edukacją w przyszłość” z Korzecznik gm. Kłodawa prowadzącego przedszkole, szkołę podstawową i CKU. Panel otworzyła dyskusja o roli przedszkola.

- Na wsi przedszkole edukuje, rozwija kompetencje społeczne, wyrównuje szanse edukacyjne, wspiera indywidualne potrzeby edukacyjne dzieci, stanowi wsparcie dla rodziców. W 2006 roku opieką przedszkolną objętych było 17 procent dzieci, dziś – 52 procent – wymieniła M. Nowak.

,,Czy młodzież wiejska jest przygotowana do życia w społeczeństwie obywatelskim?” na to pytanie  odpowiadali Danuta i Sylwester Jóźwiak  z Młodzieżowego Centrum Spotkań w Rysinach.

- MCS powstało w ramach programu ,,Równe szanse”. Wśród swoich celów młodzież wymieniła m.in: integrację, pokonanie barier, planowe działanie.  Uczniowie sami zorganizowali zajęcia taneczne oraz turnieje sportowe, powołali zespół muzyczny. Świetnie sobie radzili z każdym działaniem. Młodzież wystarczy obdarzyć zaufaniem – stwierdziła D. Jóźwiak, koordynator projektu.

Druga część konferencji dotyczyła komunikacji interpersonalnej przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Ofertę szerokopasmowego internetu jako nowego narzędzia rozwoju obszarów wiejskich przedstawiła firma Inea.  Panel ten zakończyło wystąpienie Pauliny Tarczewskiej  z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów  dotyczące projektu  „Sołectwo na plus”, czyli wykorzystania internetu i telefonii komórkowej do komunikowania się z mieszkańcami.

Spotkanie otworzył I. Niewiarowski, senator, prezes KSS

Na temat ,,Czy młodzież wiejska jest przygotowana do życia w społeczeństwie obywatelskim" mówili Danuta i Sylwester Jóźwiak (Młodzieżowe Centrum Spotkań w Rysinach gm. Kłodawa)

Na temat roli edukacji na wsi mówiła m.in. Maria Nowak ze Stowarzyszenia ,,Z edukacją w przyszłość" z Korzecznik gm. Kłodawa.